Listopadowe spotkania z historią

W minionym miesiącu nasza szkoła uczestniczyła w kilku wydarzeniach historycznych.
Kapitan Franciszek Baryła – czwarta rocznica śmierci
Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz na grobie kpt. Franciszka Baryły pseudonim ”Jan”. Kapitan Baryła był prezesem nowohuckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wiceprezesem zarządu Małopolskiej Fundacji Dom Kombatanta RP Muzeum Czynu Zbrojnego, kombatantem i opiekunem Muzeum Czynu Zbrojnego na os. Górali 23, Nowohucianinem Roku 2016.
 
Spotkanie u kombatantów
Od wielu lat uczniowie ZSM 3 uczestniczą w uroczystościach rocznicowych organizowanych przez Małopolską Fundację Dom Kombatanta Rzeczpospolitej Polskiej -Muzeum Czynu Zbrojnego, os. Górali 23. Również w tym roku wspominano uczestników walk o odzyskanie niepodległości w 1918r. Poczet sztandarowy w składzie: Dawid Kubicz, Radosław Kołodziej i Kacper Kucybała pod tablicą upamiętniającą Bitwę Budziszyńską oddał honory uczestnikom walk sprzed 104 lat.
Gra miejska – W hołdzie wawelskim darczyńcom.
W ramach Tygodnia Patriotycznego uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w grze miejskiej „W hołdzie wawelskim darczyńcom”. Uczestnicy Gry poznali nazwiska ofiarodawców i ich dary stanowiące zbiory wawelskie. Była to ciekawa forma poznania historii Wzgórza Wawelskiego.
 
Apel rocznicowy.
10.11.2022r. w Auli ZSM nr 3 odbył się Apel, podczas którego odśpiewaliśmy Hymn Polski uczestnicząc w ten sposób w akcji „Szkoła do hymnu” oraz wspominaliśmy uczestników walk o powrót Polski na mapę polityczną Europy po 123 latach niewoli.
Uroczystość zakończyła się ślubowaniem klasy 1Ta.

 

Skip to content