Nasza szkoła w oku kamery

Drodzy Ósmoklasiści, Szanowni Rodzice!

Obecna sytuacja nie pozwala nam spotkać się w tradycyjny sposób i zaprezentować „na żywo” co możemy Wam zaproponować w naszej szkole. Spróbujemy chociaż  częściowo pokazać Wam nasze pracownie i co w nich się dzieje.

Jako wstęp proponujemy film na naszym nowopowstałym kanale YouTube, w którym doradca zawodowy prezentuje branże , w których kształcimy Jednocześnie zachęcamy do subskrypcji kanału, na którym będziemy pokazywać, co ciekawego dzieje się w naszej szkole.

 

Z czterech branż: motoryzacyjnej, IT, mechatronicznej i lotniczej, z których mamy ofertę edukacyjną, najdłuższą historię ma branża motoryzacyjna. Zapraszamy do obejrzenia filmu, z którego dowiecie się miedzy innymi do czego służy KTS i jak działa samochodowy symulator oświetlenia. Zachęcamy do wyboru technika pojazdów samochodowych lub klas w szkole branżowej w zawodach mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych lub mechanik motocyklowy.

 

Bardzo krótko, ale z sukcesami uczymy w branży lotniczej. Trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie wiedzy lotniczej w Bytomiu „Latająca Miotła Baby Jagi” i dwa pierwsze miejsca i wyróżnienie w konkursie umiejętności praktycznych „LS Aviation Competition” to jak na niespełna dwa lata bardzo dobry wynik. Zwycięstwo odniósł zespół AERO AIRCRAFT za wykonanie działającego kokpitu samolotu Aeroprakt. W jaki sposób kokpit powstawał, możemy dowiedzieć się z kolei z tego filmu.  Nic dziwnego, skoro w naszej szkole pracują nauczyciele, którzy posiadają ponad 10-letnie doświadczenie w nauczaniu zawodów lotniczych i są również egzaminatorami OKE. Opracowali oni i rozwinęli kształcenie w kierunkach lotniczych w Krakowie – w zawodach technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych oraz technik eksploatacji portów i terminali. Uzupełnieniem są młodzi licencjonowani mechanicy lotniczy pracujący na lotnisku w Balicach, dzięki którym uczniowie poznają praktyczną stronę zawodu. A tak wyglądają lekcje w jednej z trzech pracowni lotniczych  – i jak widać nie są to zawody wyłącznie męskie. Duży nacisk kładziemy na praktykę, stąd mamy dodatkowe zajęcia w modelarni, organizujemy wycieczki, a przede wszystkim współpracujemy z pracodawcami, m.in.: Aeroprakt Manufacturing, Aeroklubem Krakowskim, LS Technics, Muzeum Lotnictwa, 8 Bazą Lotnictwa czy Aeroklubem Podhalańskim w Łososinie Dolnej.

 

Dużą popularnością cieszą się kierunki związane z branżą IT. Technik informatyk to zawód znany i popularny, natomiast technik programista to zawód stosunkowo nowy, możliwość kształcenia w nim pojawiła się dopiero w tym roku szkolnym. ZSM nr 3 to jedna z niewielu szkół w Krakowie, które zdecydowały się na podjęcie programistycznego wyzwania. Młoda, ale doświadczona kadra, świetne wyposażenie, zresztą zobaczcie sami! Co ważne, zadowoleni są tez uczniowie, o czym świadczą chociażby takie filmy.


 

Ostatnia branża to mechatronika i robotyka. W zawodzie technik mechatronik kształcimy od wielu lat, mamy dobrze wyposażone pracownie pneumatyki i hydrauliki, elektryczną czy tez druku 3D, a także bardzo doświadczoną kadrę. Czym mechatronicy zajmują się na lekcjach możecie obejrzeć tutaj. Jeżeli chodzi natomiast o technika robotyka, to zawód ten pojawi się w szkołach dopiero od września, obecnie jesteśmy w trakcie wprowadzania go do naszej oferty. Nie znaczy to, że nie mamy doświadczenia w robotyce, w ramach kursów zawodowych prowadziliśmy chociażby kurs programowania robotów, mamy popularne roboty Lego mindstroms oraz inne oparte na Arduino.

Już dziś zapraszamy na stacjonarny dzień otwarty 29 maja 2021 roku, nasze pracownie będą do Waszej dyspozycji!

 

 

Skip to content