Nasza szkoła w oku kamery

Drodzy Ósmoklasiści, Szanowni Rodzice!

Obecna sytuacja nie pozwala nam spotkać się w tradycyjny sposób i zaprezentować „na żywo” co możemy Wam zaproponować w naszej szkole. Spróbujemy chociaż  częściowo pokazać Wam nasze pracownie i co w nich się dzieje.

Jako wstęp proponujemy film na naszym nowopowstałym kanale YouTube, w którym doradca zawodowy prezentuje branże , w których kształcimy Jednocześnie zachęcamy do subskrypcji kanału, na którym będziemy pokazywać, co ciekawego dzieje się w naszej szkole.

Z czterech branż: motoryzacyjnej, IT, mechatronicznej i lotniczej, z których mamy ofertę edukacyjną, najdłuższą historię ma branża motoryzacyjna. Zapraszamy do obejrzenia filmu, z którego dowiecie się miedzy innymi do czego służy KTS i jak działa samochodowy symulator oświetlenia. Zachęcamy do wyboru technika pojazdów samochodowych lub klas w szkole branżowej w zawodach mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych lub mechanik motocyklowy.

Bardzo krótko, ale z sukcesami uczymy w branży lotniczej. Trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie wiedzy lotniczej w Bytomiu „Latająca Miotła Baby Jagi” i dwa pierwsze miejsca i wyróżnienie w konkursie umiejętności praktycznych „LS Aviation Competition” to jak na niespełna dwa lata bardzo dobry wynik. Zwycięstwo odniósł zespół AERO AIRCRAFT za wykonanie działającego kokpitu samolotu Aeroprakt. W jaki sposób kokpit powstawał, możemy dowiedzieć się z kolei z tego filmu.  Nic dziwnego, skoro w naszej szkole pracują nauczyciele, którzy posiadają ponad 10-letnie doświadczenie w nauczaniu zawodów lotniczych i są również egzaminatorami OKE. Opracowali oni i rozwinęli kształcenie w kierunkach lotniczych w Krakowie – w zawodach technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych oraz technik eksploatacji portów i terminali. Uzupełnieniem są młodzi licencjonowani mechanicy lotniczy pracujący na lotnisku w Balicach, dzięki którym uczniowie poznają praktyczną stronę zawodu. A tak wyglądają lekcje w jednej z trzech pracowni lotniczych  – i jak widać nie są to zawody wyłącznie męskie. Duży nacisk kładziemy na praktykę, stąd mamy dodatkowe zajęcia w modelarni, organizujemy wycieczki, a przede wszystkim współpracujemy z pracodawcami, m.in.: Aeroprakt Manufacturing, Aeroklubem Krakowskim, LS Technics, Muzeum Lotnictwa, 8 Bazą Lotnictwa czy Aeroklubem Podhalańskim w Łososinie Dolnej.

Dużą popularnością cieszą się kierunki związane z branżą IT. Technik informatyk to zawód znany i popularny, natomiast technik programista to zawód stosunkowo nowy, możliwość kształcenia w nim pojawiła się dopiero w tym roku szkolnym. ZSM nr 3 to jedna z niewielu szkół w Krakowie, które zdecydowały się na podjęcie programistycznego wyzwania. Młoda, ale doświadczona kadra, świetne wyposażenie, zresztą zobaczcie sami! Co ważne, zadowoleni są tez uczniowie, o czym świadczą chociażby takie filmy.

Ostatnia branża to mechatronika i robotyka. W zawodzie technik mechatronik kształcimy od wielu lat, mamy dobrze wyposażone pracownie pneumatyki i hydrauliki, elektryczną czy tez druku 3D, a także bardzo doświadczoną kadrę. Czym mechatronicy zajmują się na lekcjach możecie obejrzeć tutaj. Jeżeli chodzi natomiast o technika robotyka, to zawód ten pojawi się w szkołach dopiero od września, obecnie jesteśmy w trakcie wprowadzania go do naszej oferty. Nie znaczy to, że nie mamy doświadczenia w robotyce, w ramach kursów zawodowych prowadziliśmy chociażby kurs programowania robotów, mamy popularne roboty Lego mindstroms oraz inne oparte na Arduino.