Rajd szlakiem obozów partyzanckich w Gorcach

W sobotę 7 września 2024 r. odbyły się drugie Plenerowe Warsztaty Historyczne „80. rocznica Akcji >>Burza<< w Małopolsce” zorganizowane przez Muzeum Armii Krajowej. Tym razem ich uczestnicy wędrowali szlakiem obozów partyzanckich w Gorcach.

W sobotni poranek na polanie Trusiówka koło Lubomierza przy ładnej, słonecznej pogodzie zebrała się grupa ponad 30 uczestników Warsztatów. Tworzyli ją strzelcy Związku Strzeleckiego z Krakowskiej Drużyny Orląt im. A. Petrykiewicza, uczniowie Technikum Mechanicznego nr 17 w Nowej Hucie, osoby indywidualne oraz organizatorzy.

Zgromadzonych przywitał kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum AK Arkadiusz Bąk, którzy przedstawił krótki rys historyczny działań partyzanckich w Gorcach podczas II wojny światowej i tuż po niej. O walorach przyrodniczych Gorczańskiego Parku Narodowego opowiedział podleśniczy Wojciech Trzmiel.

Z polany grupa wyruszyła na liczącą 11 km trasę rajdu. Wiodła ona przez malowniczy teren Parku na polanę Stawieniec, potem na Gorc Troszacki, Podskały, Cyrkowe i ponownie na polanę Trusiówka. W miejscach postoju młodzież mogła wysłuchać pogadanek historycznych związanych z partyzanckimi wydarzeniami z okresu wojny oraz opowieści o gorczańskiej przyrodzie.

W ramach warsztatów na strzelców i uczniów czekały praktyczne zadania do wykonania. Były to: odszyfrowanie tekstu w celu uzyskania hasła i odzewu potrzebnego na dalszych etapach rajdu (zadanie przygotowane i przeprowadzone przez pracowników Muzeum AK), praca z mapą i kompasem oraz zajęcia z łączności (zadania przygotowane i przeprowadzone przez żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej).

W atmosferę czasów wojny wprowadziły młodzież krótkie inscenizacje przygotowane przez członków Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowania Partyzanckiego,,Błyskawica”. To właśnie Zgrupowanie „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia” stacjonowało w 1946 r. na polanie Stawieniec, przez którą przeszli uczestnicy rajdu.

Po południu trasa doprowadziła grupę na polanę Trusiówka, gdzie czekał na nią gorący posiłek. Tam też odbyło się zakończenie rajdu. Organizatorzy podziękowali młodzieży za udział w Warsztatach i wręczyli jej drobne upominki.

Kolejny rajd w ramach Plenerowych Warsztatów Historycznych przewidziano na 10 września. Przebiegnie pod hasłem: Oddziały AK w Paśmie Łysiny i Lubomira.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

Tekst: Paweł Stachnik

Fot.: Paweł Stachnik, Arkadiusz Bąk, Filip Korzeniak

 

Skip to content