Krakowski Salon Ekonomiczny NBP

W dniu 12 stycznia 2024r. klasa 1Tc udała się wraz z wychowawcą oraz Panią prof. Anną Czajką

do Krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego w Krakowie aby wziąć udział w wystawie.

 

Krakowski Salon Ekonomiczny to nowa placówka edukacyjna Narodowego Banku Polskiego.

Mieści się na parterze zabytkowego gmachu przy ul. Basztowej 20 w Krakowie, w siedzibie Oddziału Okręgowego NBP.

Prezentuje nie tylko historię pieniądza na ziemiach polskich, ale jest także forum wymiany myśli i krzewienia wiedzy ekonomicznej.

 

 

Wystawa Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP to ponad 20 stanowisk, które w interesujący sposób prezentują dzieje polskiego pieniądza oraz rolę i zadania NBP jako centralnego banku państwa. Ekspozycja Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP mieści się w trzech salach na parterze budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20 w Krakowie. Wystawa jest podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne, które tworzą:

  • Sala Polska, w której za pomocą infografik i prezentacji multimedialnych zostały przedstawione dzieje pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych,
  • Sala Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem numizmatycznym, gdzie zostały zaprezentowane oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami oraz rola NBP jako centralnego banku państwa,
  • Sala Krakowska, w której przedstawiono rody bankierów oraz historię krakowskiego oddziału NBP.

 

 

Sala Polska


Ikonograficznym tłem Sali Polskiej są reprodukcje wybranych monet, portrety polskich władców i królewskich insygniów, postaci ważnych i wybitnych ekonomistów oraz liczne przykłady obiektów kulturowego dziedzictwa, które obrazowo uzupełniają całą narrację wystawy. Uwagę zwiedzających zwróci na pewno zabytkowy sejf bankowy, którego powstanie datuje się na początek lat 20. XX wieku – niezwykle rzadki przykład wysokiego kunsztu snycerki i rzemiosła artystycznego.


Gabinet Numizmatyczny


W Gabinecie Numizmatycznym zostały zaprezentowane najpiękniejsze monety okolicznościowe i banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski w ciągu ostatnich 30 lat. Upamiętniają one ważne wydarzenia, postacie oraz rocznice historyczne. Ich kompozycja zawiera elementy wykonane z bursztynu, cyrkonii, szkła, drewna, porcelany oraz nadruki holograficzne, UV i tampondruki. Wiele z nich było nagradzanych na międzynarodowych konkursach. Zachwycają swoim pięknem i formą, jak choćby dwie monety w kształcie kuli: srebrna o nominale 100 zł oraz złota o nominale 2018 zł, wyemitowane w ramach edycji „100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości”. Najcenniejszym eksponatem, którego można dotknąć, jest oryginalna sztaba złota!


Sala Krakowska


W Sali Krakowskiej można poznać ciekawą historię krakowskich rodów, które tworzyły świat polskiej finansjery, uzupełnioną o portrety ich przedstawicieli, poznać dzieje i rolę Banku Pobożnego oraz zobaczyć bardzo interesujące fotografie obrazujące powstawanie i działalność Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie od czasów jego budowy do dziś.

 

Źródło: NBP – Kraków

 

 

Skip to content