Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

Tego dnia – symbolicznie – Polska powraca po 123 latach niebytu na mapie politycznej Europy.

Również w tym dniu …. we Francji w lasku  Compiegne  podpisany zostaje rozejm z Niemcami kończący działania I wojny światowej.

A w  Krakowie… Polacy już…

 

Dnia  31 października 1918 wczesnym rankiem  oddziały mjr Antoniego Stawarza zajęły dworzec w Płaszowie , bez jednego wystrzału rozbrajano żołnierzy austriackich z pomocą harcerzy prokocimskich, a następnie zajęto koszary w Podgórzu. W tryumfalnym pochodzie żołnierze przeszli do Rynku Głównego w Krakowie. Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski w Krakowie. Po podporządkowaniu się rozkazom brygadiera Bolesława Roi , Antoni Stawarz zajął opuszczone przez Austriaków obiekty wojskowe w Krakowie.

 

Niepodległość była najwyższym dobrem dla większości narodu ze wszystkich zaborów i warstw społecznych. Wiązano z nią nadzieję na lepszą przyszłość.

                Na postawy patriotyczne wpływ miały czyny i legendy powstańcze, literatura, sztuka i działalność oświatowa. Bolesnym doświadczeniem, mającym wpływ na jedność narodu, była wojna, w której Polacy  w mundurach trzech zaborców musieli walczyć przeciw sobie.

Przeważali jednak ci, którzy w walce o niepodległą Ojczyznę „na stos rzucili swój życia los”.

                                                                                                                                             Cześć ich pamięci.

Skip to content