Podstępne WZW

Nasza szkoła w ramach edukacji prozdrowotnej realizuje program „Podstępne WZW” który ma na celu zwiększenie wiedzy uczniów na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Patronat honorowy nad programem objął Główny Inspektor Sanitarny , Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Fundacja Gwiazda Nadziei.

WZW typu B jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Cechy przebytego HBV stwierdza się u ponad 2 mln ludzi na całym świecie, około 350 mln osób choruje na przewlekłe WZW typu B.   WZW typu C to problem dotyczący ok. 3% populacji świata. Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ponad 150 tys., a wirusem HBV ok. 600 tys. osób.

Chociaż w ostatnich latach w Polsce  częstotliwość  zakażeń wirusem HBV maleje w związku
z rozpowszechnieniem dostępnych szczepień ochronnych oraz poprawą postrzegania zasad zapobiegania zakażeniom w szpitalach  i placówkach ambulatoryjnych to w przypadku wirusa HCV nie ma szczepionki, pozostają tylko działania profilaktyczne.