Małopolskie Mistrzostwa Szkół Technik Samochodowych 2019

Małopolskie Mistrzostwa Szkół Technik Samochodowych

2019 rozstrzygnięte.

16 grudnia 2019 w Krakowie odbyły się Drugie Małopolskie Mistrzostwa Szkół Technik Samochodowy.

Impreza, której pomysłodawcą i sponsorem jest Fundacja Edukacja dla Społeczeństwa (FEDS), została -podobnie jak rok temu- przygotowana przez portale motoryzacyjne magazynmotomi.pl i motonauczyciel.com.pl, odpowiedzialne za opracowanie zagadnień teoretycznych i organizację imprezy, oraz przez Zespołu Szkół Mechanicznych nr3 w Krakowie, który udostępnił swe sale dydaktyczne i pomoce warsztatowe.

Zaproszenia do wzięcia udziału rozesłano do blisko dwudziestu szkół w Małopolsce, ale ograniczenia czasowe oraz brak zespołów mogących nawiązać walkę w finale sprawiły, że do ścisłego finału przystąpiło tylko dziewięć zespołów:

1. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie
  2. Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2 im. Kazimierza Górskiego
  3. Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 im. gen. W. Sikorskiego
  4. Zespół Szkół Mechanicznych nr 4 im Gen Fildorfa „Nila”
  5. Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
  6. Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja
  7. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach
  8. Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni
  9. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie im. ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Wychodząc z założenia, że Technik Mechanik nie jest jedynie osobą, która musi umieć wymienić wadliwą część, ale także umieć zdiagnozować problem, myśleć o konsekwencjach swych działań oraz „czuć motoryzację” w stopniu gwarantującym bezstresową rozmowę z klientem, Mistrzostwa – zorganizowane przez FEDS- odbywały się w trzech etapach

1.Test wiedzy z zakresu: historii motoryzacji, mechaniki i budowy samochodu oraz eksploatacji, zmuszający do zastanowienia nad problemem i wyborem prawidłowej odpowiedzi, zamiast powielania sloganów pytań konkursowych.

2.Jazda sprawnościowa samochodem na placu manewrowym, pozwalająca na uświadomienie uczniom, że dokładność i precyzja są ważniejsze niż gwałtowność i chęć nadmiernej szybkości (potrącenia słupka to 3 sek kary, a zbyt energiczna jazda na wąskiej trasie to konieczność cofania, aby wykonać ciasny zakręt i w efekcie strata czasu)

3.Wykonanie prostej czynności eksploatacyjnej na czas (wymiana klocków hamulcowych)z uwzględnieniem poprawności doboru narządzi, procesu wymiany elementu i prawidłowego oddania samochodu klientowi.

Po podliczeniu punktów z jazd testowych (jeździli wszyscy uczestnicy ekipy i czas oraz kary były sumowane) okazało się, iż najlepsi byli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego oraz z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach.

Gdy do biura Mistrzostw spłynęły wyniki z warsztatu oceniającego poprawność wymiany klocków, na tablicy zwycięzców nastąpiło przetasowanie i do Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w walce o zwycięstwo dołączyła ekipa z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 im. gen. W. Sikorskiego.

Jednakże doliczając punkty z testów, ponownie mieliśmy ogromne przetasowania. W efekcie po zsumowaniu wszystkich punktów ze wszystkich prób okazało się, że zwycięzcami zostali:

1. Zespół Szkół Mechanicznych Nr 2 im. Kazimierza Górskiego (opiekun – Lubomir Świderski)
  2. Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego (opiekun – Wacław Dorobisz)
  3. Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 im. gen. W. Sikorskiego (opiekun – Jerzy Babecki).

Na zakończenie Mistrzostw uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa i dyplomy, a zwycięzcy puchary i nagrody rzeczowe

Bogusław Korzeniowski