Pochwała wyobraźni, czyli zostań mistrzem fantasy

14 marca w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbyły się zajęcia „Pochwała wyobraźni, czyli zostań mistrzem fantasy”, w których uczestniczyli uczniowie klasy 1D pod opieką wychowawczyni i bibliotekarki szkolnej.

Uczniowie zaproszeni do udziału w warsztatach przez szkolną bibliotekarkę przekonali się, że czytać warto i trzeba. 

Zajęcia miały formę warsztatów, na których uczniowie poznali najsłynniejszych przedstawicieli gatunku, cechy powieści fantasy, dowiedzieli się jaką rolę pełni magia i spróbowali własnych sił  w tworzeniu krótkich tekstów. Na zajęciach prezentowane były fragmenty powieści mistrzów gatunku: U.K. Le Guin, Czarnoksiężnik z Archipelagu, A. Sapkowskiego, Krew elfów, J.R.R. Tolkiena Hobbit, czyli tam i z powrotem, które pokazały, że magiczne światy i stwory, które je zamieszkują sprawiają, że bohaterowie dojrzewają wewnętrznie i stają się sobą, a nawet często mają wpływ na dalsze losy świata i innych.

Zadaniem uczniów było stworzyć własną definicję WYOBRAŹNI, a w drugiej części zajęć wymyślić krótką historyjkę fantasy nawiązującą do cech gatunku i własnych doświadczeń literackich.

Okazało się, że nie jest to bardzo trudne zadanie, a powstałe opowieści miały ciekawą fabułę, choć zdarzało się też, że wymykały się czasem spod kontroli autorów. Ujawniły się także pewne talenty np. potencjalnych twórców reklamy.

W trakcie czytania prac zwrócono uwagę uczniów  na problem plagiatu i praw autorskich: gdzie jest granica między tym co tworzymy sami, a tym z czego czerpiemy inspiracje?

Jak wiadomo  Jedna jaskółka wiosny nie czyni – umówiono się na kolejne zajęcia, tym razem w kwietniu MIEJSCA SIENKIEWICZA Zajęcia łączące prezentację zawierającą anegdoty i ciekawostki z życia pisarza z praktycznymi ćwiczeniami dotyczącymi wyszukiwania książek na tematy związane z Sienkiewiczem. Uczniowie poznają polskiego noblistę poprzez miejsca, które odwiedził, dowiedzą się, w jaki sposób pracował i jak wyglądał jego świat. Po quizie sprawdzającym znajomość życia i twórczości pisarza uczestnicy zajęć uczą się odszukiwać pozycje biblioteczne z zakresu historii literatury, historii i geografii Polski oraz świata.