Konkurs Lwiątko

Drodzy uczniowie,
Lwiątko 2019
Zapraszam do udziału w konkursie fizycznym Lwiątko 2019. Konkurs odbędzie się w poniedziałek, 25 marca 2019 r. Uczniowie mogą się zgłaszać  do11.lutego2019 r.  Opłata konkursowa wynosi 9 zł od uczestnika.
Proszę o zapoznanie się z Regulaminem zawierającym zasady przeprowadzenia konkursu. Informacje na stronie https://lwiatko.org.
Konkurs w klasach dwuzawodowych adresowany jest do uczniów, którzy mają w swoich planach fizykę.
Uprzejmie zachęcam do udziału w konkursie, za udział będą oceny za aktywność z fizyki.
Pozdrawiam.
nauczyciel fizyki Zofia Prażuch

 

Trochę o konkursie

Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega.

Na pomysł, aby według zasad sprawdzonych w Kangurze zorganizować konkurs z fizyki, wpadli w 2001 roku nauczyciele „uniwersyteckiego” liceum we Lwowie, nawiasem mówiąc, zajmujący się także organizacją Kangura na terenie Ukrainy. Nazwa „Lwiątko”, po ukraińsku „Levenja”, właśnie od Lwowa pochodzi. Pomysł podchwyciło także I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, któremu ukraińscy organizatorzy zaproponowali rozszerzenie konkursu na Polskę. W 2003 roku próbnie, a później już pełną parą, podjęto się tego zadania.

W latach 2009–2017 konkurs organizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Od 2019 roku organizatorem Konkursu będzie Fundacja Akademia Młodych Fizyków.